Żylaki jąder

Żylaki jąder

Przyczyny żylaków jąder. Żylakami jąder nazywamy żylaki powrózka nasiennego. Schorzenie to jest konsekwencją nieprawidłowego przepływu krwi w żyle jądrowej. Jest to bardzo ważna żyła o znacznej długości. Ma ona ponad czterdzieści centymetrów i odchodzi pod kątem prostym od żyły nerkowej. Żyła jądrowa wyposażona jest w zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi ku dołowi. Czasami jednak zastawki nie działają prawidłowo, co skutkuje zaleganiem krwi w żyle. Zbyt wysokie ciśnienie zalegającej krwi, poszerza ścianki żyły i w ten właśnie sposób powstają żylaki. Żylaki jąder widać przede wszystkim na żyle jądrowej, umiejscowionej po lewej stronie. Żylaki te powstają w wyniku siedzącego trybu życia, a także na skutek częstego i nadmiernego wysiłku fizycznego.

Wpływ żylaków jąder na płodność

Żylaki powrózka nasiennego są niebezpieczne, gdyż zagrażają męskiej płodności. Na skutek niedotlenienia krwi zalegającej w poszerzonych żyłach, w znajdujących się w pobliżu komórkach, wytwarzają się i również zalegają toksyczne i szkodliwe substancje. Należą do nich przede wszystkim renina, kortyzol i katecholamin. To z kolei powoduje wzrost temperatury w jądrach i stopniowe uszkadzanie ich. Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na stan plemników. Temperatura we wnętrzu moszny, powinna być niższa niż w jamie brzusznej, co najmniej o trzy stopnie. Na skutek wzrostu temperatury w jądrach, rośnie liczba wadliwych plemników, a stąd już tylko krok do problemów z płodnością.

Objawy żylaków jąder

Żylaki jąder w większości przypadków nie są sygnalizowane jakimikolwiek objawami. Wykrywa się je podczas poszukiwania przyczyn męskiej bezpłodności. W pierwszych stadiach choroby, żylaki jąder można wykryć podczas odpowiednio przeprowadzonego badania palpacyjnego. W bardzo zaawansowanym, trzecim stopniu rozwoju, żylaki powrózka nasiennego można dojrzeć gołym okiem. Na tym etapie mają one postać małych guzków. Wczesne stadium choroby można samodzielnie wykryć badając się podczas kąpieli. Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia specyficznych objawów. Objawami są tu dyskomfort, poczucie ciężkości, bóle podbrzusza i pachwin. Bóle te dają o sobie znać głównie w pozycji stojącej.

Leczenie żylaków jąder

Żylaki jąder leczy się podwiązując uszkodzone żyły. Jest to drobny zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym.