Zmarszczki – kompendium wiedzy
Pierwsze zmarszczki pojawiają się między 25. a 30. rokiem życia. Oczywiście nie jest to reguła, wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych, trybu życia oraz indywidualnych cech naszej skóry. Jedno jest pewne – procesu ich powstawania nie da się zatrzymać, możemy go jedynie w jakimś stopniu spowolnić.
Z wiekiem włókna kolagenowe oraz elastynowe robią się słabsze i mniej sprężyste. Na szybsze pojawienie się zmarszczek narażone są zwłaszcza osoby z suchą skórą, której warstwa lipidowa jest słabsza, a tym samym wilgoć z naskórka szybciej „ucieka”, przez co skóra ma większą tendencję do marszczenia się. W związku z tym osoby z suchą skórą powinny pamiętać o stosowaniu nawilżających kosmetyków, które wzmocnią warstwę lipidową. Należy również pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów.
Kolejnym czynnikiem powodującym przyspieszenie procesu powstawania zmarszczek jest promieniowanie UVA – przenika do skóry właściwej, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynowe. Efekty intensywnego opalania bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych mogą być widoczne dopiero po wielu latach. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest więc niezbędne, jeżeli zależy nam na opóźnieniu procesu starzenia się skóry.
Kolejną przyczyną powstawania zmarszczek jest intensywna mimika. Śmiejąc się i marszcząc czoło sprawiamy, że skóra w danym miejscu się marszczy i tworzą się pierwsze zmarszczki, które z upływem lat stają się coraz bardziej widoczne.
Na zmarszczki narażone są również kobiety po 40-stce. W okresie menopauzy poziom hormonów płciowych drastycznie spada, dotyczy to zwłaszcza estrogenów, które są odpowiedzialne za wygląd naszej skóry. W okresie menopauzy skóra staje się cieńsza i sucha. Zaczyna wiotczeć i traci elastyczność, tym samym wzrasta podatność na powstawanie zmarszczek.
Pamiętaj!
- stosuj filtry przeciwsłoneczne
- używaj nawilżających kosmetyków do pielęgnacji skóry
- w odpowiednim wieku zacznij stosować kremy przeciwzmarszczkowe – z retinolem, koenzymem Q10 (wzmacniają włókna kolagenowe i elastynowe) i kwasem hialuronowym (nawilża i wiąże wodę w naskórku)
- pij dużo wody mineralnej