Złuszczanie skóry
Nasza skóra jest wielowarstwowa. Składa się ona z trzech głównych warstw, z których każda, dzieli się na kolejne. Najwyżej położoną warstwą skóry jest naskórek. Jego zadaniem jest chronienie skóry właściwej. Naskórek tworzą cztery warstwy komórek. W jego skład wchodzi warstwa rogowa, ziarnista, kolczysta i podstawna. Warstwa rogowa znajduje się na powierzchni skóry. Warstwa podstawna graniczy ze skórą właściwą. Cały naskórek jest gruby na jeden milimetr. Jest on nieco grubszy w miejscach, gdzie na skórę wywierany jest duży nacisk, a więc na łokciach, kolanach, stopach, spodach dłoni i piętach. Warstwa podstawna naskórka, wciąż wytwarza nowe komórki. Komórki te wędrują do góry i zastępują obumarłą warstwę rogową. Im młodsza jest skóra, tym odnawianie tych komórek jest szybsze. Rogowa warstwa odnawia się co miesiąc, tak więc komórki nie twardnieją, nie pojawiają się zmarszczki. Wraz z dojrzewaniem skóry, procesy odnawiania się jej ulegają spowolnieniu. Efektem są widoczne gołym okiem efekty starzenia się. Są to zmarszczki i przebarwienia, suchość i szorstkość skóry.
Złuszczanie skóry twarzy
Skórę – a właściwie rogową warstwę naskórka, można złuszczać przy pomocy peelingów. Służą do tego peelingi ścierne, enzymatyczne i chemiczne. Systematyczne stosowanie ich w domu, pielęgnuje skórę i wygładza ją. Jeśli efekty starzenia są już zaawansowane, peelingi wykonywane w domu, przestają pełnić swoje funkcje. W takich wypadkach, trzeba skorzystać z peelingów wykonywanych w gabinetach. Są to zaawansowane peelingi ścierne – mikrodermabrazje lub chemiczne. Peelingi chemiczne stosowane w gabinetach, wykonuje się preparatami, zawierającymi wysoki procent kwasów owocowych. Są to naturalne związki chemiczne, które rozpuszczają komórki. W gabinetach wykonuje się peelingi średnio głębokie i głębokie. Kremy do peelingu z kwasami owocowymi dostępne w sprzedaży, zawierają niewielką ilość tych kwasów. Są to peelingi powierzchniowe.
Złuszczanie skóry na całym ciele
Skóra całego ciała wymaga regularnego złuszczania. Można to robić, przy pomocy gotowych kosmetyków dostępnych w sklepach. Kosmetyki te zawierają twarde drobinki, które ścierają martwe komórki naskórka. Nakłada się je na skórę podczas kąpieli, wciera i spłukuje.
Złuszczanie skóry pięt, łokci i kolan
Skóra pięt, łokci i kolan jest twardsza niż na całym ciele. Można ją złuszczać przy pomocy delikatnych pumeksów. Ze zgrubiałą skórą łokci, kolan i pięt, radzi sobie domowy peeling cukrowy, sporządzany ze szklanki cukru i kilku łyżek oleju.