Złuszczanie naskórka twarzy
O urodzie twarzy, stanowi przede wszystkim wygląd skóry. Najlepiej umalowana i podkreślona twarz, nie będzie wyglądała dobrze, jeśli cera nie będzie wyglądała zdrowo, młodo i świeżo. Nasza skóra, a raczej jej warstwa rogową, odnawia się sama co jakiś czas. Mniej więcej co miesiąc, zyskujemy nowe komórki rogowe. Stare komórki ulegają naturalnemu złuszczeniu, a nowe produkowane są przez podstawną warstwę naskórka. W miarę upływu lat, na skórze zaczynają być widoczne efekty starzenia się. Są to najczęściej zmarszczki i przebarwienia. Zmarszczki powstają w efekcie obniżonej produkcji kolagenu, który wypełnia skórę, napina ją i wygładza. Przebarwienia powstają na skutek częstej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Jedne i drugie można opóźnić, zmniejszyć lub zlikwidować, przy pomocy zabiegów zwanych peelingami.
Peelingi
Peelingi są zabiegami polegającymi na złuszczaniu rogowej warstwy naskórka. Złuszczanie to można wykonywać na wiele sposobów. Istnieje kilka rodzajów peelingów. Najczęściej stosuje się peelingi ścierne – mechaniczne i peelingi chemiczne. Mechaniczne złuszczanie skóry twarzy, przeprowadza się przy pomocy żeli, zawierających twarde drobinki. Do peelingów mechanicznych – ściernych, zaliczają się także mikrodermabrazje, wykonywane w gabinetach. Mikrodermabrazja może być wykonywana końcówką z diamentami lub strumieniem powietrza i wody. Peelingi chemiczne, to złuszczanie skóry twarzy, przy pomocy alfa-hydroksykwasów, kwasów owocowych. Kwasy te rozpuszczają rogowe komórki naskórka.
Chemiczne peelingi twarzy
Peelingi takie wykonywane są kwasami owocowymi, między innymi, kwasem migdałowym i glikolowym. Peelingi na twarz mogą być powierzchniowe, średnio głębokie lub głębokie. Chodzi o to, jak głęboko wnikają one w skórę i na jakie warstwy naskórka oddziałują. Głębokość peelingów dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjentów i do cech skóry. Głębokość wnikania i działania peelingów, uzależniona jest od stężenia kwasów w kremie lub masce.
Peeling w domu i w gabinecie
Domowe peelingi twarzy, polegają na regularnym stosowaniu żeli z drobinkami ściernymi i maseczek zawierających niezbyt duże stężenie kwasów. Peelingi w gabinecie, to zabiegi średnio głębokie i głębokie. Tu stężenie kwasów jest wyższe – do siedemdziesięciu procent. Peelingi usuwają zmarszczki, wygładzają, odświeżają i rozjaśniają skórę twarzy.