Złuszczanie kwasem migdałowym

Złuszczanie kwasem migdałowym

Kwas migdałowy należy do kwasów owocowych. Pozyskuje się go, poddając hydrolizie wyciąg z gorzkich migdałów. Kwas ten, świetnie nadaje się do peelingów dla skóry wykazującej dużą wrażliwość na różne preparaty. Jest to najdelikatniejszy z alfa-hydroksykwasów. Podobnie jak inne kwasy z tej grupy, kwas migdałowy doskonale złuszcza rogowe komórki naskórka. Po co złuszczamy te komórki? Złuszczamy je po to, by nadać skórze ładniejszy, młodszy i świeższy wygląd. Zmiany skórne, takie jak zmarszczki i przebarwienia, dotyczą wierzchniej warstwy skóry, jaką jest naskórek. Warstwa ta sama dzieli się na kilka warstw. Najwyżej położoną warstwą naskórka, jest warstwa komórek rogowych. Są to komórki, które obumierają co jakiś czas. Dokładnie co dwadzieścia osiem dni, komórki te wymieniane są na nowe, wytwarzane przez najniżej położoną część naskórka. Aby pozbyć się zmarszczek i przebarwień lub opóźnić pojawienie się ich, trzeba poddawać rogowe komórki, częstszemu złuszczaniu.

Kwas migdałowy, zalety

Kwas migdałowy ma duże cząsteczki, co sprawia, że nie wnika on zbyt głęboko w naskórek. Właśnie dlatego, zabiegi z tym kwasem, proponuje się osobom mającym wrażliwą cerę. Kwas ten doskonale rozjaśnia, wygładza i oczyszcza skórę. Można za jego pomocą usuwać zmarszczki, przebarwienia, a także zanieczyszczenia skórne. Z tego względu, peelingi migdałowe, stosuje się u osób z cerą tłustą, skłonną do zaskórników i trądziku. Kwas migdałowy jest całkowicie nie toksyczny. Podczas zabiegów, nie odczuwa się żadnego wpływu tego związku na skórę. Nie ma tu delikatnego szczypania czy mrowienia.

Działanie kwasu migdałowego

Kwas migdałowy pobudza produkcję kolagenu, czyli komórek nadających skórze jędrność, gładkość i sprężystość. Ponadto, związek ten aktywuje odnawianie komórek. Kwas ten wykazuje także działania antyseptyczne, czyli oczyszczające skórę. Kwas pozyskiwany z migdałów, ma wpływ na koloryt skóry: rozświetla ją, wyrównuje i rozjaśnia.

Profilaktyka starzenia się skóry

Odpowiednio wcześnie i regularnie dozowany skórze kwas migdałowy, opóźnia efekty starzenia się skóry. Dlatego, kwas ten stanowi podstawowy, aktywny składnik kremów rozświetlających i przeciwzmarszczkowych. Kremy te zawierają niewielkie ilości tego kwasu. Maseczki, w których kwas ten występuje w znacznie wyższych stężeniach, stosuje się w zabiegach złuszczających skórę, wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.