Usuwanie znamion
Znamiona są to różnego rodzaju plamki i narośle na skórze. Mogą mieć one różny kształt, wielkość i kolor. Znamiona usytuowane są na wszystkich częściach ciała. Najmniejszymi znamionami są pieprzyki. Znamiona zdobią skórę każdego człowieka. Jedni mają ich więcej, inni mniej. Znamiona zaliczane są do niegroźnych zmian o charakterze nowotworowym. Niektóre z nich mogą być jednak złośliwe, to znaczy zwiastować rozwój nowotworów skóry. Zdarza się i tak, że zmiana łagodna staje się z czasem złośliwa. Dlatego konieczna jest systematyczna obserwacja znamion. Zaniepokoić powinien nas zmieniający się kształt i rozmiar znamienia.
Usuwanie znamion
Większość znamion usuwa się ze względów estetycznych. Plamki i narośla na ciele nie wyglądają ładnie, krępują i irytują. Niektóre znamiona usuwa się ze względów zdrowotnych. O tym, czy dana zmiana musi być usunięta, czy nie, decyduje lekarz, po dokładnym zdiagnozowaniu jej charakteru. Do usunięcia kwalifikuje się zmiany o nieregularnych kształtach lub kilku kolorach. Najbardziej podejrzane są zmiany o poszarpanych krawędziach. O złośliwość podejrzewa się także zmiany ciemne i ze średnicą większą niż siedem milimetrów. Z większością zmian się rodzimy. Nowe znamiona uważa się za niebezpieczne. Do lekarza należy udać się niezwłocznie, gdy znamię zaczyna krwawić lub swędzieć. Najczęściej usuwanymi znamionami są kurzajki, brodawki, tłuszczaki i włókniaki.
Chirurgiczne usuwanie znamion
Zabiegi takie polegają na wycięciu całej zmiany. Stosuje się je w przypadku niektórych kurzajek, brodawek, włókniaków i tłuszczaków. Chirurgiczne wycięcie zmiany pozwala na zbadanie usuniętych tkanek pod względem zmian komórkowych. Rozciętą skórę zaszywa się szwami, które nie pozostawiają blizn. Po usunięciu znamienia nie wolno wystawiać operowanego miejsca na słońce, rozgrzewać w saunie, ani opalać go w solarium.
Laserowe usuwanie znamion
Laser najlepiej radzi sobie z łagodnymi znamionami, obecnymi na powierzchni skóry. Zabiegi laserowe stosuje się głównie w celach estetycznych. Zabiegi takie są bezbolesne, niemal bezkrwawe i nie ma po nich żadnych śladów. Tkanka zmiany zostaje zniszczona, nie można jej więc zbadać.
Kriochirurgiczne usuwanie znamion
Kriochirurgia znamion, to miejscowe stosowanie bardzo niskich temperatur, które niszczą zmiany. Zabiegi wymrażania znamion są bezkrwawe, efektywne i nie pozostawiają blizn.