Usuwanie pieprzyków
Skóra wielu z nas upstrzona jest pieprzykami. Zmiany te nazywamy tak, ponieważ swoim wyglądem przypominają maleńkie lub nieco większe ziarenka pieprzu. Pieprzyki na skórze, to małe kropeczki lub nieco większe plamki. Pieprzyki są jasno lub ciemnobrązowe. Z punktu widzenia medycyny, pieprzyki zaliczane są do podgrupy znamion barwnikowych.
Niebezpieczne pieprzyki
O tym, czy pieprzyki znajdujące się na naszej skórze są niebezpieczne, decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest obciążenie genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na jakiś nowotwór, warto pomyśleć o zbadaniu charakteru tych znamion. Niebezpieczne pieprzyki to te, które z upływem czasu ulegają zmianom. Zmiany te dotyczą koloru, kształtu i wielkości pieprzyków. Jeśli pieprzyk robi się grubszy, rozrasta się na boki lub zmienia kolor, należy udać się do dermatologa w celu zbadania go.
Co robić z pieprzykami?
Nic. Najlepiej nie ruszać ich, nie szorować, nie drapać i nie wystawiać na słońce. Jeśli na pieprzyku występuje owłosienie, zmianę taką należy omijać przy goleniu lub golić ją bardzo ostrożnie.
Usuwanie pieprzyków
Istnieją dwie metody usuwania znamion barwnikowych zwanych pieprzykami. O zastosowaniu jednej z nich decyduje pacjent w porozumieniu z lekarzem.
Laserowe usuwanie pieprzyków. Światło lasera doskonale radzi sobie z różnymi znamionami skórnymi. Za jego pomocą usuwa się pieprzyki, brodawki i inne znamiona. Laserowe usuwanie pieprzyków to metoda bezkrwawa i bezinwazyjna. Laser nie tnie, nie narusza i nie uszkadza skóry graniczącej z pieprzykiem. Usuwanie pieprzyków laserem odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu nie pozostają blizny, a skóra nie puchnie. Przez około dwóch tygodni, w miejscu działania lasera widoczny jest mały strupek, który znika po tym czasie. Po zabiegu laserowym, nie trzeba nosić opatrunków, można kąpać się i moczyć miejsce poddane zabiegowi. Zabiegi laserowego usuwania pieprzyków przeprowadzane są metodą bezdotykową.
Chirurgiczne usuwanie pieprzyków
Chirurgiczne usuwanie pieprzyków i innych znamion barwnikowych, to zabiegi przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Znamiona wycina się skalpelem, a w miejscu przecięcia skóry nakłada się szwy. Operacja trwa około trzydziestu minut i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez dwa tygodnie nosi się opatrunek. W tym czasie nie wolno moczyć operowanego miejsca. Szwy usuwa się po siedmiu dniach. Wycinanie pieprzyków pozostawia blizny, które znikają po dłuższym czasie. Bywa i tak, że są one bardziej rozległe niż usunięte zmiany.