Transplantacja włosów

Transplantacja włosów

Co wiemy o włosach? Trychologia, to nauka zajmująca się skórą owłosioną i związaną z nią problemami. Dzięki tej gałęzi dermatologii, wiedza o włosach i związanych z nimi schorzeniami, jest dziś bardzo rozległa. Wiedza na ten temat jest ważna, ponieważ umożliwia prawidłowe określenie przyczyn łysienia u poszczególnych osób. Przyczyn tych jest wiele i są bardzo różne. W niektórych wypadkach, proces utraty włosów udaje się zatrzymać. W innych niestety jest to niemożliwe i jedynym wyjściem pozostaje transplantacja włosów.

Na czym polega transplantacja włosów?

Przeszczepianie włosów to zabiegi ukierunkowane na odzyskanie utraconego owłosienia. Czasami chodzi tylko o przywrócenie gęstości włosów. Przeszczepianie włosów nie jest sprawą łatwą, stąd utrzymujące się bardzo wysokie ceny tych zabiegów. Transplantacje włosów wykonuje się w miejscach, gdzie szczególnie lubią wypadać. U mężczyzn są to okolice czoła i skroni, zwane zakolami. Panowie stanowią znaczną większość klientów korzystających z tego rodzaju zabiegów. Dzieje się tak, ponieważ łysienie androgenowe zwane męskim, skutecznie opiera się innym metodom leczenia.

Transplantacja włosów, wskazania

Najpoważniejszym wskazaniem do transplantacji włosów jest genetycznie zaprogramowane, androgenowe łysienie męskie. Czasami łysienie takie zdarza się i u kobiet. Wówczas przeszczep włosów jest konieczny. Wskazanie to wynika z faktu, że łysienie męskie dotyczy tylko wybranych obszarów głowy. W pozostałych miejscach włosy nadal rosną i można je stamtąd pobierać do przeszczepu. Transplantacje włosów wskazane są także we wszystkich przypadkach fragmentarycznych ubytków włosów, spowodowanych różnego typu urazami.

Zabieg transplantacji włosów

Transplantacje włosów to długie i bardzo precyzyjne zabiegi. Mogą one trwać nawet kilka godzin. Przed zabiegiem, skóra głowy jest znieczulana miejscowo. Podczas zabiegu pacjent siedzi, co ułatwia lekarzom wygodne docieranie do skóry całej głowy. Zabieg polega na pobraniu z okolic potylicy, niewielkich fragmentów skóry ze zdrowymi włosami. W miejscach wycięć, zszywa się skórę i po jakimś czasie nic nie widać. Przez dwa tygodnie hoduje się włosy na wyciętym kawałku skóry, po czym wszczepia się je pojedynczo w miejsca objęte łysieniem. Pojedynce implanty stanowią linię brzegową przeszczepu. Środek wypełnia się implantami złożonymi z kilku mieszków.

Transplantacja włosów, efekty

W efekcie zabiegu włosy pokrywają całą skórę głowy, ale nie są zbyt grube i gęste.