Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to chorobowa odmiana trądziku, która występuje u osób dojrzałych. Zmaga się z nią około dwa procent populacji, a dotyka ona zwłaszcza osób w wieku między 25 a 45 rokiem życia. Trądzik różowaty łatwo rozpoznać, bo jego najważniejszym objawem jest zaczerwieniona miejscowo twarz. Twarz czerwienieje najczęściej na czole, nosie, policzkach i brodzie. Zaczerwienienia mogą pojawiać się po zjedzeniu niektórych potraw, po wypiciu alkoholu, w momentach napięcia i stresu, a także przy zmianach temperatury. Objawem trądziku różowatego, oprócz rumieni są wypryski i krosty. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która nasila się od czasu do czasu. Istnieje kilka odmian tej choroby, a są to: odmiana rumieniowa, grudkowo krostkowa, przerostowo naciekowa, oczna i ziarniniakowa.
Trądzik różowaty, przyczyny
Przyczyną trądziku różowatego są zaburzenia kurczenia się i rozszerzania drobnych naczyń krwionośnych. Ruchowe zaburzenia naczyniowe powodują nagłe czerwienienie się skóry. Zmiany krostkowo grudkowe są skutkiem nadmiernego wytwarzania sebum przez gruczoły łojowe. Najpoważniejszą postać trądziku różowatego obserwuje się głównie u mężczyzn. Rhinophyma to zmiany guzowate w obrębie nosa, powstałe w wyniku długiego przebiegu choroby i braku właściwej ingerencji. Guzowatość nosa, wbrew obiegowej opinii, nie ma nic wspólnego z systematycznym zaglądaniem do kieliszka. Trądzik różowaty w wielu wypadkach uwarunkowany jest genetycznie. Kolejną przyczyną tej choroby, są zaburzenia hormonalne. Trądzik różowaty często spotykany jest u osób z nadciśnieniem tętniczym i u alergików. Za przyczyny trądziku różowatego uważa się także niewłaściwą dietę, zanieczyszczenia środowiska, promienie UV, używki, takie jak kawa i alkohol, a także często przeżywany stres.
Leczenie trądziku różowatego
Leczenie tej choroby musi być zindywidualizowane odpowiednio do danej odmiany, nasilenia patologicznych zmian i innych czynników. Najbardziej skuteczne jest leczenie podjęte w okresie zwiastującym rozwój trądziku różowatego. Na tym etapie można powstrzymać rozwój schorzenia, poprzez działania profilaktyczne, a więc unikanie ostrych potraw, ograniczanie używek, unikanie przebywania na wietrze i zmiennych temperatur, unikanie stresów. Profilaktyczna pielęgnacja twarzy, to stosowanie kosmetyków do cery wrażliwej, stosowanie preparatów chroniących twarz przed słońcem i preparatów czyszczących bez alkoholu. Trądzik różowaty leczy się antybiotykami zawartymi w maściach, kremach i żelach, a także stosowanymi doustnie.