Trądzik pospolity

Trądzik pospolity

Trądzik zyskał ów przydomek, ponieważ przydarza się on niemal wszystkim nastolatkom. Pospolitość przypadłości zwanej trądzikiem, uwarunkowana jest tym, że zjawisko to powodowane jest przez zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie każdego dojrzewającego człowieka. Na skutek tych zmian, wytwarzana jest nadmierna ilość tak zwanego sebum, czyli naturalnej substancji natłuszczającej skórę, chroniącej ją przed czynnikami zewnętrznymi. Nadmiernie wydzielane sebum, gromadzi się wokół mieszków włosowych, które zostają zaczopowane zrogowaciałym naskórkiem. W takich warunkach bardzo szybko rozwijają się bakterie odpowiedzialne za odczyny zapalne wykwitające na skórze. Trądzik pospolity, zwany również młodzieńczym, objawia się zatkanymi porami, krostami, a czasami i zmianami skórnymi torbielowatymi, usytuowanymi na tyle głęboko, że po ich zniknięciu pozostają blizny. Trądzik pospolity, w odróżnieniu od młodzieńczego, nie dotyczy tylko nastolatków. Zmagają się z nim wszyscy, których cera jest tłusta, czyli produkuje za dużo sebum.

Postępowanie z trądzikiem

Jak dotąd nie wymyślono sposobu na uniknięcie trądziku. Umiejętna pielęgnacja i higiena, mogą złagodzić przebieg tego zjawiska. Najważniejsze jest systematyczne oczyszczanie skóry, to znaczy usuwanie z niej zaskórników. Pomocne w walce z trądzikiem są płyny i żele myjące. Warto też sięgać po antybiotyki w płynie, przeznaczone do smarowania wyprysków. Środki takie mają właściwości ściągające i oczyszczające.

Leczenie trądziku pospolitego. Leczenie trądziku pospolitego to proces rozłożony w czasie. Nierzadko. Pierwszą jego fazą jest nasilenie objawów choroby. Zmian spowodowanych trądzikiem pospolitym nie należy wyciskać samodzielnie. Najlepszym sposobem na likwidację zmian jest zewnętrzne stosowanie pochodnych witaminy A czyli retinoidów. Retinoidy przyczyniają się do szybszego opróżniania zaskórników i przeciwdziałają powstawaniu nowych. Dzięki nim nie powstają nowe zmiany zapalne, a inne środki przeciwtrądzikowe wnikają głębiej w skórę.

Antybiotyki na trądzik

Kuracja antybiotykowa przeciwtrądzikowa, to przede wszystkim erytromycyna i klindamycyna stosowane miejscowo. Kuracja jednym antybiotykiem nie powinna trwać dłużej niż miesiąc. Aby zwiększyć skuteczność działania antybiotyków, łączy się je z innymi związkami, jak na przykład kwasem azelainowym czy nadtlenkiem benzolu. W przypadkach ostrych odmian trądziku lub zmian dotyczących dużej powierzchni, stosuje się doustne kuracje antybiotykowe.