Sposób na blizny
Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie miałby ani jednej, choćby maleńkiej blizny. Nasza skóra, od początku życia, narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Skóra, to bardzo odporny organ naszego ciała. Posiada zdolność samoregeneracji, dlatego, większość uszkodzeń, którym podlega, goi się sama i znika bez śladu. Istnieją jednak uszkodzenia, skutków których nie da się całkowicie wyeliminować. W takich wypadkach, skóra goi się w specyficzny sposób. Mówimy wówczas o bliznowaceniu. Śladami po tak przebiegających procesach gojenia są blizny. Blizny mogą być mniej lub bardziej widoczne. Zależy to od ich charakteru, umiejscowienia i rozległości. Duże, głębokie i trudne do ukrycia blizny, są poważnym defektem estetycznym, który zwraca uwagę, powoduje skrępowanie i utrudnia codzienne funkcjonowanie wśród ludzi.
Domowe sposoby na blizny
Na blizny, mające charakter przebarwień, dobry jest olejek z drzewa herbacianego. Trzeba go regularnie stosować. Olejek ten oczyszcza, wygładza i rozjaśnia skórę.
Podobne właściwości wykazuje sok z cytryny. Można nacierać nim blizny lub kłaść na nie maseczkę z plasterków tego owocu.
Aby po ranie lub skaleczeniu nie została blizna, dobrze jest dostarczyć w to miejsce witaminę B. Połykanie witamin też coś daje, ale w takich wypadkach, bardzo niewielkie ilości leku, docierają w miejsce, na które mają podziałać. O wiele skuteczniejsze jest miejscowe zastosowanie zawartości kapsułki z witaminą B.
Równie kojące działanie na skórę, wykazuje olejek lawendowy.
Ze stosowaniem olejków eterycznych na rany i blizny, trzeba być ostrożnym. Trzeba robić to ściśle według wskazówek na opakowaniach. Olejki są zbyt skoncentrowanymi substancjami, by stosować je bez uprzedniego połączenia z wodą lub kremem.
Usuwanie blizn po trądziku
Blizny po trądziku, najłatwiej usunąć sokiem z cytryny, olejkiem herbacianym lub świeżym sokiem z liści mięty. Blizny po trądziku, równie łatwo usunie sok ze świeżego ogórka. Maseczkę z ogórka (plasterki) kładzie się na zmiany i zdejmuje po upływie kwadransa.
Usuwanie blizn pooperacyjnych
Bliznom pooperacyjnym, łatwiej zapobiegać niż je usuwać. Jeśli jednak są już na ciele, w zredukowaniu ich pomagają preparaty, zawierające dużą ilość naturalnego kolagenu. Starych blizn, nie da się usunąć całkowicie. Można natomiast spłycać je i zmniejszać. Jeśli stają się mniej widoczne, mniejszy wpływ mają na jakość życia pacjentów. Usuwanie głębokich blizn po ranach i poparzeniach, wymaga przeszczepów skóry lub długotrwałej terapii laserowej.