Ropne wypryski na twarzy

Ropne wypryski na twarzy

Skąd się to bierze? Ropne wypryski na twarzy, to efekt gromadzenia się w skórze, naturalnej substancji ochronnej, tak zwanego sebum. W niektórych wypadkach, substancja ta wytwarzana jest w zbyt dużych ilościach. Mamy wówczas do czynienia ze skórą tłustą. Sebum zatyka kanaliki skórne, tak zwane pory. W zatkanych porach powstają zaskórniki, które są siedliskiem bakterii wywołujących odczyn zapalny. Ropne wypryski na twarzy, pojawiają się głównie na czole, w okolicy nosa, na brodzie i skroniach, przy linii włosów.

Zapobieganie ropnym wypryskom na twarzy

Osoby ze skórą tłustą, muszą przede wszystkim zapobiegać tworzeniu się zaskórników. W tym celu, trzeba regularnie i głęboko czyścić twarz. Woda i mydło tu nie pomogą, a wręcz zaszkodzą. Do czyszczenia twarzy ze skórą skłonną do wyprysków, stosuje się specjalne preparaty kosmetyczne. Są to toniki, mleczka, żele i płyny zmywające tłuszcz. Jeśli pory są już zatkane, na twarzy widać czarne punkty. Trzeba je wówczas oczyścić. Nie robi się tego gołymi rękami, lecz chusteczką lub wacikiem. Zapobieganie ropnym wypryskom, to także regularne wizyty u kosmetyczki. Kosmetyczna oceni stan skóry i zaproponuje odpowiednią metodę profesjonalnego oczyszczenia jej.

Wypryski na twarzy, przyczyny

W wieku dojrzewania, przyczyną pojawiania się ropnych krost, są zmiany hormonalne. W tym czasie, atak wyprysków jest największy. Jeśli nie jest to zjawisko chorobowe, wypryski przestają się pojawiać mniej więcej po dwudziestym roku życia. Przyczyną dalszego, choć już nie tak intensywnego pojawiania się ich, jest najczęściej typ cery, a mianowicie skóra tłusta lub mieszana Ta pierwsza, jest równomiernie przetłuszczona. Ta druga, jest częściowo sucha, częściowo tłusta. Partie suche, to policzki i okolice żuchwy. Partie tłuste, to tak zwany obszar T, czyli czoło, nos i broda. Twarz przetłuszczona i pokryta pryszczami, może świadczyć o problemach z gospodarką hormonalną. U wielu kobiet, nasilenie tego typu problemów, występuje w okresie menstruacji.

Naturalne kosmetyki na ropne wypryski

Ropnym wypryskom przeciwdziała wiele substancji naturalnych. Działanie takie ma beta karoten, zawarty w marchwi. Maseczka z tego warzywa, osusza wypryski i przyspiesza ich gojenie. Podobne działanie, wykazuje maseczka z potartych liści surowej kapusty. Potarty ogórek i rzepa, oczyszczają skórę, odkażają ją i zwężają pory. Cerze tłustej, równie dobrze zrobi maseczka z drożdży zmieszanych z mlekiem. Uzyskana w ten sposób papka, oczyszcza, wzmacnia i odżywia skórę.