Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów

Zęby piękne, ale… Gdy zęby są piękne, ale przebarwione na skutek jedzenia, picia i palenia papierosów lub oblega je kamień nazębny, trzeba zrobić coś, by jak najszybciej i najbardziej efektywnie pozbyć się tego wszystkiego. Usuwanie ze szkliwa różnego rodzaju osadów możliwe jest w warunkach domowych lub w gabinecie dentystycznym. W warunkach domowych zęby czyści się pastami, żelami lub płynami wybielającymi. W gabinecie stomatologicznym, dostępna jest usługa tak zwanego piaskowania zębów.

Piaskowanie zębów

Do piaskowania zębów służy piaskarka, która usuwa ze szkliwa osady, których nie da się usunąć przy pomocy tradycyjnego czyszczenia zębów szczoteczką. Piaskarka stomatologiczna wygładza zęby, oczyszcza i rozjaśnia. Zabieg piaskowania zębów daje wspaniałe efekty, a przy tym jest bezbolesny. Piaskowanie zębów stosuje się jako zabiegi wybielające lub jako wstępną fazę bardziej zaawansowanego wybielania.

Na czym to polega

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z ich powierzchni wszelkiego rodzaju osadów, za pomocą specjalnej końcówki. Zabiegi piaskowania stosuje się w celu usunięcia narosłego kamienia nazębnego, a także osadów z tytoniu, kawy, herbaty czy wina. Zarówno kamień, jak i osady lubią gromadzić się w trudno dostępnych miejscach, na przykład przy krawędziach zębów lub tuż przy dziąsłach. Szczotkując zęby każdego dnia, czyścimy głównie środkowe ich części. Krawędzie i brzegi zostają niedokładnie oczyszczone, gdyż trudniej do nich dotrzeć. Stąd w miejscach tych pojawiają się plamy i przebarwienia. Końcówka piaskująca jest cienka i dentysta dociera z nią wszędzie. Piaskowanie zębów powinno się wykonywać co kilka miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, to jest od szybkości powstawania kamienia nazębnego i innych osadów. Zabiegi takie nie kosztują zbyt wiele. Za jedno piaskowanie zębów płaci się kilkadziesiąt złotych.

Piaskowanie zębów, efekty

Efektem tego typu zabiegów, są wygładzone i bielsze zęby. Aby efekt ten utrzymał się dłużej, warto wykonać dodatkowe lakierowanie zębów. Lakier stomatologiczny tworzy przezroczystą warstwę, chroniącą szkliwo przed kamieniem i osadami. Polakierowane zęby zyskują dodatkowy połysk. Bezpośrednio po piaskowaniu, nie poddane lakierowaniu zęby, mogą bardziej wchłaniać barwniki z jedzenia i napojów. Dlatego zaleca się dwugodzinną przerwę w jedzeniu i piciu.