Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny

Peeling, ale jaki! Istnieje kilka rodzajów peelingów. Wszystkie one złuszczają martwe komórki naskórka, w celu odmłodzenia, wygładzenia i rozjaśnienia skóry. Peelingi mechanicznie ścierają martwe komórki twardymi drobinkami. Peelingi chemiczne rozpuszczają martwe komórki, przy pomocy naturalnych kwasów, pozyskiwanych z mleka, roślin lub owoców. Peelingi ziołowe to głęboka interwencja w skórę, dlatego wykonuje się je w gabinetach kosmetycznych. Podobnie ma się rzecz z peelingami fizycznymi, w których martwy naskórek złuszczany jest strumieniem powietrza, laserem, kryształkami lub diamentami.

Peeling enzymatyczny

Niektórzy nie mogą stosować na twarzy tradycyjnych peelingów mechanicznych. W odróżnieniu od nich, peelingi enzymatyczne, nie ścierają naskórka, lecz eliminują jego martwe komórki przy pomocy enzymów. Enzymy owocowe rozpuszczają błony komórkowe, dzięki czemu możliwe jest usunięcie obumarłych komórek. Peeling enzymatyczny ma gładką konsystencję, a jego główne składniki stanowią naturalne enzymy. Najczęściej jest to papaina pochodząca z papai oraz bromelaina pochodząca z ananasa. Peeling enzymatyczny nie drażni skóry pocieraniem. Jest to ważne w przypadku cery wrażliwej, ze skłonnością do pękających naczynek. Peeling enzymatyczny poleca się także osobom z cerą tłustą, skłonną do trądziku. Pocieranie skóry twardymi drobinkami, może powodować rozprzestrzenianie się trądziku. Enzymy oczyszczają skórę i nie rozsiewają go.

Peeling enzymatyczny w domu i w gabinecie

Oczywiście nie da się samemu sporządzić peelingu enzymatycznego. Preparaty takie są do kupienia w każdej drogerii. Kupując je, trzeba uważnie czytać informacje na opakowaniach, mówiące o tym, do jakiego rodzaju cery się nadają Dla bezpieczeństwa, najlepiej zacząć od peelingu enzymatycznego dla skóry wrażliwej. Peelingi enzymatyczne dostępne w sklepach, mają nie wielkie dawki enzymów. Inaczej jest z tymi, które stosuje się w gabinetach. Tu fachowa kosmetyczka dobiera rodzaj i stężenie enzymów do potrzeb i problemów każdej klientki.

Peeling enzymatyczny, stosowanie

Używając peelingów enzymatycznych, trzeba ściśle stosować się do tego, co jest napisane na opakowaniu lub ulotce. Peelingi takie nakłada się na twarz tak jak maseczki. Po wyschnięciu zmywa się je wodą. Niektóre peelingi trzyma się na twarzy kilkadziesiąt minut, inne całą noc. Bezpośrednio po nałożeniu, można odczuwać pieczenie, ale powinno ono ustąpić po kilku minutach. Czasami po zmyciu peelingu, skóra jest zaczerwieniona przez jakiś czas. To mija, ale ze względu na to, peelingi trzeba stosować wieczorem.