Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego

Olejki zapachowe i ich wpływ na zmysły odkryto wiele setek lat temu. Olejki te cieszą nas nie tylko miłymi zapachami, ale także leczą wiele dolegliwości. Natura to prawdziwa apteka. Trzeba jednak wiedzy, umiejętności i doświadczenia, by wydobyć z niej to, co służy człowiekowi. Olejki zawarte w kłączach, kwiatach, liściach, korzeniach lub korze, leczą te dolegliwości, które najczęściej dopadają człowieka. Medycyna ludowa dawno korzysta z tych dobrodziejstw, przykładając liście wybranych roślin do ran i zakażonej skóry, nacierając klatkę piersiową wyciągami roślinnymi podczas kaszlu, kataru i przeziębień.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek ten pozyskuje się z drzewa, którego nazwa kojarzy się z herbatą. Podobnie jak inne tego rodzaju olejki, znajduje on szerokie zastosowanie w aromaterapii. Aromaterapia, to wykorzystywanie woni wydzielanych przez olejki eteryczne, do korzystnego wpływania na samopoczucie, zachowanie, nastrój i stan człowieka. Olejek, o którym tu mowa, wbrew oczywistym skojarzeniom, nic wspólnego nie ma z gorącym napojem pitym na całym świecie. Drzewo herbaciane rośnie głównie w Australii, gdzie od dawna ceni i wykorzystuje się terapeutyczne i lecznicze właściwości, destylowanego z niego olejku. Olejek ten, mieszkańcy Australii uważali za lekarstwo działające na wszelkie dolegliwości.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten posiada substancje aktywne zwalczające wirusy, bakterie i grzyby. Stosuje się go profilaktycznie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo. Ma on także właściwości owadobójcze, wyksztuśne, napotne i gojąco. Właśnie dlatego, znajduje zastosowanie przy wszelkiego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Używa się go także, jako środka oczyszczającego i przyspieszającego gojenie się ran. Olejek ten ponadto wzmacnia układ odpornościowy.

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten znajduje liczne zastosowania. Ze względu na swój niepowtarzalny zapach, znajduje on zastosowanie w leczeniu depresji i lęków. Rozpylony w powietrzu, oczyszcza je i dezynfekuje. W okresie jesienno zimowym, częste korzystanie z kominka aromaterapeutycznego, napełnionego wodą z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, chroni przed przeziębieniami. Właściwości antybakteryjne, pozwalają na stosowanie tego olejku, jako środka wspomagającego, podczas leczenia infekcji układu pokarmowego, oddechowego i moczowego.