Olejek sosnowy
Dar sosny. Większości z nas, sosna pospolita kojarzy się z długimi igłami i niepowtarzalnym zapachem. Sosny goszczą w naszych domach podczas świąt Bożego Narodzenia. Jako choinki sprawdzają się doskonale. Zapach sosny zawdzięczamy olejkowi eterycznemu zawartemu w igłach i najmłodszych pędach, znajdujących się na szczycie drzewa. Olejek ten pozyskuje się destylując igły i gałązki szczytowe sosny pospolitej z parą wodną. Olejek ten należy do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Podobnie jak inne tego typu substancje, olejek sosnowy doskonale wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki aktywizacji rzęsek, wspomaga produkcję i odrywanie się śluzu. To z kolei powoduje, że łatwiej pozbywamy się wydzieliny zalegającej oskrzela, płuca czy nos. Olejek sosnowy działa wykrztuśnie, wykazuje właściwości przeciwzapalne. Olejek z sosny, nie tylko leczy infekcje, ale także zapobiega im. By w pełni wykorzystać właściwości tego naturalnego leku, wystarczy dodać parę kropel olejku do wody i podgrzewać w tak zwanym kominku. Opary olejku oczyszczają powietrze i przeciwdziałają chorobom układu oddechowego. Olejek sosnowy dobroczynnie działa także na układ krążenia, regulując krążenie krwi.
Olejek sosnowy, zastosowanie
Naturalny olejek eteryczny z sosny, można stosować w kominkach aromaterapeutycznych. Można też dodawać go do urządzeń nawilżających lub osuszających powietrze. W ten sposób, w powietrzu będzie utrzymywała się, nie tylko miła, ale i lecznicza woń sosny. Warto o tym pamiętać, szczególnie jesienią i zimą, czyli w okresach wzmożonych przeziębień. Powietrze nasycone olejkiem sosnowym, uchroni nas od lżejszych i poważniejszych infekcji nosa, oskrzeli i płuc.
Olejek sosnowy do kąpieli
Do kąpieli można dodać do dziesięciu kropli olejku. Kąpiel taka działa odżywczo na zmysły, rozgrzewa i chroni przed infekcjami.
Olejek sosnowy do masażu
Do masażu stosujemy mieszanki olejku sosnowego z olejami bazowymi, na przykład migdałowym. Proporcje to nie więcej niż pięć kropel olejku sosnowego na łyżkę stołową olejku bazowego.
Olejek sosnowy w kosmetykach
Jeśli nie znajdziemy w sklepie kosmetyku z olejkiem sosnowym, możemy sporządzić go samodzielnie. Wystarczy w tym celu dodać kilka kropel olejku do balsamu, kremu lub szamponu. Uwaga! Nigdy nie wcieramy w skórę samego olejku. Jest zbyt mocny i może podrażnić skórę.