Masaż shantala
Mało kto wie, że bardzo małe dzieci również potrzebują masaży. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą masowania niemowląt, jest masaż shantala. Masaż ten wpływa dobroczynnie, nie tylko na stan samego niemowlęcia, ale także na relację dorosłego z dzieckiem. Pod wpływem wykonywanych czynności, osoba dorosła doświadcza pozytywnych emocji związanych bezpośrednio z kontaktem z dzieckiem. Masaż taki stosuje się w celu poprawy więzi rodziców z dzieckiem. Poza tym, masaż ten daje wymierne korzyści zdrowotne: poprawia trawienie i eliminuje problemy dziecka ze snem. Jest to więc oddziaływanie ukierunkowane zarówno na sferę fizyczną, jak i emocjonalną dziecka. Masaż shantala stosuje się u dzieci, które mają trudności w odbieraniu kontaktu dotykowego, są nadwrażliwe lub nadmiernie poszukują bodźców dotykowych.
Masaż shantala, efekty
Masaż taki reguluje u dziecka czas snu i czuwania. Ponadto pozytywnie wpływa na pracę małych żołądków, co z kolei eliminuje kolki i problemy z przyjmowaniem jedzenia. Masaż shantala ma właściwości uspokajające, kojące i wyciszające, co ma olbrzymie znaczenie u dzieci wykazujących oznaki nadpobudliwości psychoruchowej. Masaż ten podnosi odporność u małych dzieci. Podczas masażu stymulacji podlega układ hormonalny. Jedną z największych korzyści płynących z masażu shantala, jest podnoszenie świadomości ciała u niemowląt. Właściwa świadomość własnego ciała jest podstawą orientacji w otaczającej dziecko rzeczywistości.
Masaż shantala dla rodziców
Masaż ten przynosi korzyści nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Dzięki pozytywnym emocjom doświadczanym w trakcie masaży, złagodzeniu ulegają objawy depresji poporodowej. Niedoświadczeni rodzice, dzięki pozytywnym reakcjom dziecka na masaż, nabierają wiary we własne siły, umiejętności i kompetencje. Masaż shantala sprzyja skupianiu się na dziecku, co skutkuje lepszym dostrzeganiem i zrozumieniem jego potrzeb.
Masaż shantala, przygotowanie i przebieg
Masaż shantala obejmuje wiele precyzyjnych ruchów ukierunkowanych na poszczególne części ciała malucha. Masaż taki musi być wykonywany w atmosferze spokoju i odprężenia. Dziecko musi być co najmniej pół godziny po posiłku. W pomieszczeniu musi być dość ciepło, ponieważ dziecko jest rozebrane. Ręce i olejek masujący dziecko muszą być ciepłe. Masaż odbywa się na wyprostowanych nogach siedzącego rodzica. Główka dziecka zwrócona jest ku stopom dorosłego. W zależności od masowanej części ciała, dziecko układane jest w różny sposób.