Masaż relaksacyjny
Istnieje wiele sposobów na to, by choć na chwilę odciąć się od codziennej bieganiny, obowiązków zawodowych, pośpiechu, napięcia i stresów. Jedną z propozycji, jaką możemy wypróbować, jest masaż relaksacyjny. Sama nazwa kojarzy się błogo i przyjemnie. Masaż relaksacyjny, to sprawdzony od wieków sposób na odpoczynek, rozluźnienie, nabranie dystansu do rzeczywistości i najzwyklejszą przyjemność. Tym, co nas tak naprawdę męczy jest monotonia i powtarzalność wielu elementów codziennego życia. Na to, że jest ono monotonne i powtarzalne nie mamy zbyt dużego wpływu. Uczucie zmęczenia monotonią można łagodzić wprowadzając do życia wciąż nowe elementy. Takim elementem może być kilka zabiegów masażu relaksacyjnego.
Jak działa masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny to oddziaływanie dotykiem na tkanki i mięśnie całego ciała. Oddziaływanie to nie jest tak silne i głębokie, jak ma to miejsce w masażu leczniczym. Mimo to, dobrze wykonany masaż relaksacyjny, nie tylko poprawia nastrój, ale i leczy. Podczas takiego masażu, stymulowane jest krążenie krwi i limfy. Ponadto, przemiana materii ulega przyspieszeniu. Masaż relaksacyjny nie pozostaje bez wpływu na układ odporności. Masaż dla relaksu rozluźnia napięte mięśnie, dzięki czemu eliminuje bóle, będące wynikiem przeżywanych stresów. Bóle takie najczęściej umiejscawiają się w karku. Stymulacja krążenia krwi i limfy, wspomaga wydalanie toksyn z organizmu, a także poprawia wygląd i stan skóry.
Jak przebiega masaż relaksacyjny?
Istnieje wiele odmian masażu relaksacyjnego. Najpopularniejszymi obecnie postaciami tego zabiegu, są masaże gorącymi kamieniami, masaże stemplami, masaże solą z Himalajów, masaże odchudzające i ujędrniające, Masaże orientalne, masaże czekoladą i aromaterapeutyczne. Jak widać, wybór jest szeroki. W każdym z wymienionych tu masaży możemy liczyć na specyficzne atrakcje. Klasyczny masaż relaksacyjny, polega na delikatnym głaskaniu podłużnym, poprzecznym i kulistym. Ruchy masażysty są powolne i delikatne. W połowie zabiegu zaczyna się ugniatanie. Nie jest ono zbyt mocne, ale na tyle głębokie, by zintensyfikować krążenie krwi i limfy. Po ugniataniu, następuje rozcieranie, które masażysta wykonuje zwiniętymi dłońmi. Rozcieranie ma za zadanie likwidację obrzęków i złogów. Po rozcieraniu przychodzi kolej na oklepywanie całą dłonią. Czynność ta ma pobudzić krążenie. Każdy masaż relaksacyjny, zaczyna się i kończy głaskaniem.