Masaż leczniczy

Masaż leczniczy

Jak działa masaż leczniczy. Masaż leczniczy to dotykanie ciała na wiele sposobów, skutkiem którego dochodzi do pobudzenia przemiany materii i intensyfikacji krążenia krwi w tkankach. Masaż taki składa się z wielu etapów, w których narasta siła, intensywność i nacisk dotyku. Etapy masażu leczniczego, to głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, rozciąganie i wibracje Każdy z nich jest coraz mocniejszy. Chodzi o to, by pod wpływem dotyku, dokonywały się zmiany w coraz głębiej położonych strukturach.

Boli i eliminuje ból

Masaż leczniczy bywa bolesny. Dzieje się tak, ponieważ masażysta pobudza i aktywizuje obszary, które przez długi czas nie były aktywne. Chodzi na przykład o głębiej położone mięśnie, które trudno zmusić do pracy samą wolą, gdyż nie podlegają jej. Masaż leczniczy posiada wiele odmian. Wszystko zależy od tego, jaki ma być cel zabiegu, czy działanie masażu ma być uogólnione, czy miejscowe. Masaż leczniczy, choć czasami bolesny i nieprzyjemny, na dłuższą metę, przynosi ulgę w różnych dolegliwościach bólowych. Na bóle kończyn, kręgosłupa, pleców lub szyi, stosuje się masaże miejscowe, których zadaniem jest uelastycznienie usztywnionych struktur mięśniowych lub kostnych. Masaże eliminują dolegliwości bólowe wynikające ze zmian, takich jak zwyrodnienia. Masaże miejscowe stosuje się także w leczeniu różnych urazów, takich jak złamania, skręcenia, stłuczenia itp.

Masaż limfatyczny

Jedną z odmian masażu leczniczego jest masaż limfatyczny. Jak sama nazwa wskazuje, ma on coś wspólnego z limfą, jednym z płynów ustrojowych. Tak, chodzi o to, że płyn ten i nie tylko ten, zalega czasem w organizmie. Można to stwierdzić na podstawie widocznych obrzęków. Obrzęki widać głównie w kończynach dolnych. Masaż limfatyczny ma za zadanie rozgonienie zalegających płynów, to znaczy przesunięcie je w miejsca, z których łatwiej wydala się je z organizmu. Masaż taki jest bardzo delikatny, powolny i spokojny. Polega na uciskaniu ciała z dołu w kierunku serca.

Masaż segmentalny

Ta odmiana masażu leczniczego to masaż klasyczny uzupełniony specjalnymi chwytami. Masaż segmentalny przynosi ulgę w dolegliwościach stawowych, rwie kulszowej i bólach kręgosłupa.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny, to również masaż klasyczny, z tym, że uzupełniony specjalnie dobranymi zapachami i wykonywany przy pomocy olejków eterycznych. Olejki te nie tylko pachną, ale w specyficzny sposób działają na organizm człowieka. Dlatego masaże aromaterapeutyczne stosuje się w leczeniu depresji, chronicznych bólów głowy, a także jako sposób na złagodzenie ostrych bólów menstruacyjnych.