Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

O tym, że dotyk drugiego człowieka może mieć właściwości lecznicze, wiadomo od tysięcy lat. Wtedy to właśnie rodziły się pierwsze techniki i zasady masażu klasycznego, z którego korzystamy do dziś. Istotą masażu jest wywieranie nacisku na tkanki, w taki sposób, by intensyfikować w nich pożądane procesy lecznicze. Masaż klasyczny wykonuje się gołymi dłońmi i zalicza się go do terapii manualnej. Masaż taki, to trudne wyzwanie dla masażysty. Musi on użyć odpowiedniej siły, by nacisk jego rąk dotarł w głębiej położone struktury organizmu. Nic więc dziwnego, że masaż klasyczny, nazywany także leczniczym, nie zawsze jest przyjemny dla masowanego. Masaż taki bywa wręcz bolesny, a zaraz po nim czujemy się niezbyt dobrze. Lecznicze skutki masaży klasycznych odczuwa się po kilku dniach.

Działanie masażu klasycznego

Masaż klasyczny oddziałuje na organizm ludzki w sposób bezpośredni i pośredni. Bezpośrednie działanie tego zabiegu dotyczy mięśni, stawów, ścięgien, kości i tkanki łącznej. Pod wpływem nacisku na tkanki, rozszerzają się naczynia krwionośne i limfatyczne. Skutkiem tego krew płynąca przez mięśnie krąży szybciej. Dzięki temu substancje odżywcze szybciej dostarczane są mięśniom, a substancje toksyczne szybciej ulegają wydaleniu. Komórki mięśniowe są bardziej dotlenione. Po masażu częściej wydalamy mocz, ponieważ krew płynie szybciej także przez narządy wewnętrzne, takie jak nerki, czego skutkiem jest wzmożona ich aktywność. Pośredni wpływ takich zabiegów dotyczy organów wewnętrznych. Pod wpływem masażu, układ nerwowy zostaje pobudzony, a to z kolei stymuluje odruchy wpływające na aktywność narządów wewnętrznych. Masaż klasyczny eliminuje wiele dolegliwości związanych ze stawami, kośćmi i mięśniami. Przede wszystkim są to dolegliwości bólowe i stany zanikowe. Dolegliwości te i stany są wynikiem wielu schorzeń przewlekłych i urazów.

Masaż klasyczny, przebieg

Podczas masażu klasycznego, masujący przechodzi od płytkiego do coraz głębszego masowania. Siła masowania ulega stopniowaniu. Masażysta dotyka ciała pacjenta całą dłonią lub wybraną jej częścią. Ruchy wykonywane całymi dłońmi, to głaskanie, wałkowanie i ugniatanie. Ruchy wykonywane częściami dłoni, to oklepywanie i rozcieranie.

Masaż klasyczny dla skóry

Masaż taki działa jak peeling – usuwa warstwę zrogowaciałych komórek, wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę.