Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy

Grzybica, to nie jedna choroba, lecz cała ich grupa. Choroby grzybicze wywołują mikroskopijne gatunki grzybów. Jest ich ponad dwieście, stąd tak wiele odmian grzybicy. Istnieją różne klasyfikacje grzybic. Grzybice dzielimy ze względu na rodzaj grzybów, które je wywołują, miejsce pojawiania się dolegliwości i objawy chorobowe. Najczytelniejszym podziałem grzybic, jest ten, który opiera się na miejscu występowania choroby. I tak, ze względu na okolicę ciała atakowaną przez grzyby, wyróżniamy grzybicę paznokci, grzybicę stóp, grzybicę skóry owłosionej, grzybicę skóry gładkiej, grzybicę głowy oraz łupież pstry.

Przyczyny grzybicy

Pogląd, że grzybica bierze się z brudu, należy między bajki włożyć. Grzybica dopada ludzi żyjących różnie i w różnych warunkach. Grzybice częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet. Stopniowa utrata odporności organizmu sprawia, że grzybice są dolegliwościami najbardziej odczuwanymi przez osoby starsze. Przyczyną grzybic nierzadko jest przyjmowanie określonych leków. Grzybicę mogą wywoływać sterydy, antybiotyki, a także leki immunosupresyjne.

Na co uważać?

Grzybice są zaraźliwe. Tak więc wskazana jest szczególna ostrożność w miejscach publicznych. Korzystając z basenów, siłowni i wspólnych pryszniców, warto używać gumowych klapek. Grzyby lubią miejsca ciepłe i wilgotne i tam rozmnażają się najłatwiej. Grzybicą można zarazić się także używając wspólnych ręczników, pilników do paznokci itp.

Rozpoznawanie grzybicy

Grzybica to widoczne zmiany skórne. Zmiany te najczęściej pojawiają się na dłoniach, podeszwach stóp i między palcami. Objawami grzybicy są przede wszystkim barwne plamy lub pęcherze, które mogą zmieniać się w strupy. Grzybica może swędzieć, a nawet wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Leczenie grzybicy

Grzybicę leczy się gotowymi kremami zawierającymi w sobie antybiotyki zwalczające poszczególne gatunki grzybów. W niektórych przypadkach stosuje się leki robione na zamówienie. W aptekach można kupić dostępne bez recepty środki na grzybicę. Jeśli te nie skutkują, trzeba skorzystać z pomocy lekarza i przepisanej przez niego recepty. Grzybicę skóry głowy, czyli łupież, zwalcza się przede wszystkim ketokonazolem, substancją dodawaną do szamponów leczniczych. Łupież pstry zwalcza się antybiotykami przyjmowanymi doustnie lub w postaci maści, mydeł i kremów. Najbardziej popularnym lekiem przeciwgrzybiczym jest obecnie clotrimazolum. Lek ten do niedawna sprzedawany był tylko na receptę.