Laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów

Laser wybiela zęby. Istnieje wiele sposobów na wybielanie zębów. Te najprostsze, to pasty, żele i płukanki przystosowane do użytku w warunkach domowych. Te bardziej skomplikowane i wymagające pomocy profesjonalisty, to piaskowanie zębów, wybielanie nakładkowe, a także laserowe wybielanie zębów. Metoda wybielania zębów przy pomocy światła laserowego, zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. I nic w tym dziwnego, gdyż jest szybka, efektywna i bezbolesna. W niektórych przypadkach, gdy przebarwienia zębów są powierzchowne i niezbyt rozległe, do całkowitego wybielenia wystarcza jedna wizyta. Laser potrafi rozjaśnić zęby nawet o kilka odcieni.

Przebieg zabiegu

Wybielanie zębów laserem może wykonywać tylko odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony stomatolog. Najpierw usuwa się płytkę nazębną, tak by dotrzeć do szkliwa, które ma być wybielone. Następnie, na oczyszczone z płytki zęby, kładzie się warstwę żelu. Następną fazą jest działanie laserem. Światło lasera ma za zadanie aktywowanie substancji wybielających zawartych w żelu. Laser przyspiesza także cały proces rozjaśniania. W żelu zawarte są kryształki, które pobierają światło lasera, po czym wnikają w szkliwo. Cały zabieg laserowego wybielania zębów zajmuje nieco ponad godzinę. Efekt wybielania uzależniony jest od wyjściowej barwy szkliwa. Zęby będą rozjaśnione bardziej lub mniej, w zależności od czasu utrzymywania na nich aktywnego żelu.

Laserowe wybielanie zębów, zalety i wady

Najważniejszą zaletą laserowego wybielania zębów jest szybki i zadowalający efekt. Wybielenie zębów podczas jednej wizyty, to coś, za co skłonni jesteśmy wiele zapłacić. Niestety, wadą tego rozwiązania jest jego koszt. Ceny takich zabiegów zaczynają się od tysiąca złotych. Czasami jest to dużo więcej. Wadą laserowego wybielania zębów, są skutki uboczne odczuwane przez niektórych pacjentów. Najczęściej jest to utrzymująca się dość długo, nadwrażliwość zębów i dziąseł. Coś za coś: żel, który wybiela zęby w ciągu godziny, musi być silnie działającym środkiem. Istnieją żele, które nie powodują takich skutków ubocznych. Przed zabiegiem warto porozmawiać o tym z dentystą.

Co wybiela zęby?

W trakcie laserowego wybielania zębów, wybiela je nadtlenek wodoru, poprzez utlenianie związków tworzących osady i przebarwienia szkliwa. Podczas jednej sesji trzy razy nakłada się żel wybielający i działa na niego światłem lasera.