Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn

Skóra z bliznami to pozostałość po różnego rodzaju urazach. Lekkie urazy pozostawiają po sobie blizny, które znikają same. Blizna jest jednym z etapów gojenia się rany, oparzeliny lub innego urazu. Niestety, w przypadku głębszych zranień czy poparzeń wyższych stopni, blizny są końcowym etapem. Zagojona rana lub oparzelina pozostawia po sobie mniejszy lub większy, płytszy lub głębszy ślad na skórze. Duże i poważne blizny mają to do siebie, że grubieją z czasem, co pogarsza znacznie ich wygląd estetyczny.

Życie z bliznami

Życie z bliznami jest trudne zwłaszcza wtedy, gdy są one duże, rozległe i znajdują się na często odsłanianych częściach ciała. Najtrudniejsze do zaakceptowania są blizny umiejscowione na twarzy i szyi. Blizny są źródłem ogromnego stresu, związanego z odmiennym wyglądem.

Usuwanie blizn, czy to możliwe?

I tak i nie. Niestety, nie wymyślono jeszcze sposobów na całkowitą eliminację blizn, które nie chcą zniknąć same z siebie. Blizna to rodzaj tkanki łącznej, która pojawia się w miejscu poważnie uszkodzonej skóry. Tkanki tej nie da się zmienić na powrót w nieuszkodzoną skórę. Można natomiast znacząco poprawić jej wygląd, to znaczy zmniejszyć zgrubienie, poprawić koloryt itp. Na tym właśnie polega usuwanie blizn.

Laserowe usuwanie blizn

Światło laserów najnowszej generacji może wnikać w głębsze warstwy naskórka i skóry właściwej. Dzięki temu możliwa jest laserowa korekcja blizn, czyli wydatne poprawianie ich wyglądu. Laser doskonale spłyca brzydkie dziurki, jakie pozostają na twarzy po ostrym przebiegu trądziku młodzieńczego. Blizny potrądzikowe po korekcji laserem stają się znacznie mniej widoczne. Przy pomocy laserów redukuje się także blizny pozostałe po zabiegach chirurgicznych. Do usuwania blizn laserem, wykorzystuje się zjawisko tak zwanej fototermolizy frakcyjnej. Dzięki temu zjawisku, blizny zostają znacznie wygładzone, a skóra napięta.

Laserowe usuwanie blizn, zalety

Zabiegi takie są bezinwazyjne i bezpieczne dla organizmu. Oczywiście jest tak wtedy, gdy wykonuje je doświadczony lekarz, a dawka światła i impulsy dostosowane są do potrzeb danego pacjenta. Laserowa korekcja blizn jest bezbolesna i bardzo efektywna. Laser działa nie tylko na same blizny, ale także stymuluje produkcję kolagenu w skórze wokół nich.

Laserowe usuwanie blizn, wskazania

Wskazaniem do zabiegu są blizny potrądzikowe, blizny pooperacyjne i blizny pozostałe po urazach skóry i tkanek miękkich. Ostateczna decyzja co do dopuszczenia pacjenta do zabiegu laserowej korekcji blizn, należy do lekarza.

Laserowe usuwanie blizn, przeciwwskazania

Zabiegów takich nie wykonuje się u osób zażywających sterydy i izotretynoiny. Leki takie muszą być odstawione na trzy miesiące przed zabiegiem. Usuwania blizn laserem nie proponuje się kobietom ciężarnym i karmiącym. Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji blizn są także aktywne infekcje skóry, choroby nowotworowe skóry i świeża opalenizna.