Krioterapia
Od dawna wiadomo, że oddziaływanie na organizm człowieka inną temperaturą niż ta, w której żyje na co dzień, może być szkodliwe lub lecznicze. Ciepło może parzyć lub leczyć. Rozgrzewanie tkanek w odpowiedni sposób, to metoda usuwania wielu dolegliwości, a także zmian i defektów estetycznych. Zimno może uszkadzać nasze ciało lub przeciwnie, pomagać mu w zachowaniu lub odzyskaniu zdrowia. Wszystko zależy od tego, czy będzie to niespodziewany mróz, na jaki nie będziemy przygotowani, czy też zamierzone, celowe i w pełni kontrolowane oddziaływanie zimnem.
Krioterapia
Lecznicze działanie zimnem to krioterapia. Polega ono na wyziębianiu całego ciała lub wybranej okolicy. Ze względu na rozległość działania niską temperaturą na ciało, krioterapię dzielimy na miejscową i ogólną. Krioterapia miejscowa, to działanie bardzo niską temperaturą (minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza) na niewielki fragment skóry. Działania te mają na celu usuwanie różnego rodzaju, miejscowych zmian chorobowych. Zabiegi krioterapii miejscowej wykonuje się specjalnymi aparatami, które emitują strumień zamrażający wybrany fragment skóry. Krioterapia ogólna dotyczy całego ciała. Zabiegi tego typu, odbywają się w specjalnych komorach, do których wchodzi się na krótki okres czasu. Krioterapia ogólna to działanie bardzo niską temperaturą, w celu wywołania w organizmie reakcji naczynioruchowych. Chodzi o to, że pod wpływem zimna, naczynia krwionośne znajdujące się w skórze i tuż pod nią, zaczynają się kurczyć. W następstwie tego zjawiska, następuje intensyfikacja przepływu krwi w dużych i głęboko zlokalizowanych naczyniach krwionośnych.
Krioterapia, zastosowanie
Leczenie zimnem przynosi ulgę w licznych schorzeniach układu kostno-mięśniowo, stawowego. W specjalnych komorach odbywają się krótkie seanse, których zadaniem jest powstrzymanie rozwoju chorób mięśni, kości i stawów. Krioterapię ogólną stosuje się u osób, które doznały najróżniejszych urazów kości, takich jak stłuczenia, złamania czy skręcenia. Leczenie zimnem łagodzi przebieg wielu chorób stawów, jak na przykład zapalenia więzadeł i torebek stawowych, reumatoidalne zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów itp. Krótkie działanie bardzo niskich temperatur zmniejsza bolesność chorych kończyn i kręgosłupa.
Krioterapia, przeciwwskazania
Reakcje organizmu na bardzo niskie temperatury dotyczą przede wszystkim układu krążenia i układu oddechowego. Krioterapia nie jest wskazana w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca.