Domowe sposoby na blizny
Blizny są trwałymi śladami na skórze, które pozostawiają po sobie różnego typu urazy. Skóra nasza styka się bezpośrednio z otoczeniem. Niechcący kaleczymy ją, parzymy i uszkadzamy na wiele innych sposobów. Okaleczenia i poparzenia, mogą mieć różny zasięg i stopień. Stosunkowo niegroźne i małe ranki, goją się samoczynnie. Proces gojenia trochę trwa, ale nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Podobnie ma się rzecz, gdy poparzymy się gorącą wodą, dotkniemy ręką czegoś gorącego, na przykład żelazka. Oparzenia pierwszego stopnia, pozostawiają na skórze jedynie zaczerwienienia Przy oparzeniach stopnia drugiego, skóra pokrywa się pęcherzami, które znikają po jakimś czasie. Najgroźniejsze i najgłębsze są oparzenia trzeciego stopnia. Dotyczą one naskórka i skóry właściwej.
Domowe sposoby na blizny, stosowanie i skuteczność
Domowe sposoby na blizny, stosuje się w przypadku lekkich i niezbyt rozległych urazów skóry. Sposoby te, bardziej zapobiegają bliznom, niż je redukują. Redukcja trwałych blizn, to zadanie trudne, nawet dla zaawansowanej medycyny. Naturalne środki stosowane przy niewielkich otarciach, skaleczeniach i poparzeniach, przyspieszają gojenie się, łagodzą ból i koją skórę. Wiele z nich, działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, czym zapobiega poważniejszym konsekwencjom drobnych urazów.
Olejki eteryczne
Najlepszym, naturalnym lekiem na rany, są olejki eteryczne. Większość z nich działa na skórę kojąco, antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. Na niewielkie urazy doznane w domu, warto stosować olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy. Olejki eteryczne, są składnikami wielu preparatów medycznych, przeznaczonych do leczenia poważniejszych ran i zapobiegania bliznom.
Witaminy przeciw bliznom
Miejsce po urazie, zagoi się o wiele szybciej i będzie wyglądało o wiele lepiej, jeśli dostarczymy skórze, porcji skoncentrowanej witaminy B. Preparaty witaminowe są dostępne w kapsułkach. Można je po prostu rozlewać na skórę objętą urazem lub wcierać w uszkodzone miejsca.
Do rany przyłóż
Aby blizny po ranach nie były zbyt widoczne i by nie utrzymywały się zbyt długo, warto uszkodzone miejsca, opatrywać miodem. Oczywiście, musi to być miód prawdziwy, zrobiony przez pszczoły. Tylko taki miód ma właściwości antyseptyczne, przyspiesza gojenie i chroni przed bliznami
Eliminowanie blizn po trądziku
Trądzik młodzieńczy typu ropowiczego, pozostawia na twarzy brzydkie blizny i przebarwienia. Działanie rozjaśniające skórę, wykazuje wiele naturalnych składników każdej kuchni. W rozjaśnieniu blizn po trądziku, pomoże sok z cytryny, olejek z drzewa herbacianego, woda różana, sok z ogórka i sok z liści mięty.