Boląca skóra głowy

Boląca skóra głowy

Tego, że mamy skórę na głowie, w ogóle nie powinniśmy czuć. Jeśli zaczynamy odczuwać jej obecność, oznacza to, że mamy jakieś problemy. Bóle skóry głowy, mogą mieć różne postacie i różne przyczyny. Częstym stresom, napięciom i brakom snu, towarzyszą uciskowe bóle skóry głowy. W takich wypadkach, skóra głowy wydaje się być zbyt ciasna. Pacjenci czują ucisk, zupełnie tak, jakby nosili czepek kąpielowy lub za małą czapkę. Uciskowym bólom skóry głowy, towarzyszą najczęściej bóle karku. Bóle takie, mogą pojawić się, jako następstwo zbyt ciasnego związywania włosów, częstego pochylania głowy (na przykład przy pisaniu, szyciu i czytaniu), a także, częstego przytrzymywania słuchawki telefonicznej uniesionym barkiem. Uciskowe bóle głowy, nie mają nic wspólnego z tym, co jemy, ani z innymi czynnikami zewnętrznymi.

Piekące bóle skóry głowy

Czymś zupełnie innym, są bóle skóry głowy, o charakterze piekącym. Dają one odczucie podrażnionej, swędzącej lub gorącej głowy. Pieczenie i swędzenie nie jest ciągłe. Pojawia się na chwilę i jest na tyle silne, że trudno się powstrzymać, od podrapania lub pomasowania piekącego miejsca. Przyczyną takich bólów, są najczęściej kosmetyki, których składniki chemiczne, doprowadziły do nadwrażliwości skóry. Bóle takie powinny minąć, wraz ze zmianą kosmetyków na te, które nie zawierają chemicznych substancji myjących, spieniających, barwiących, zapachowych i ułatwiających rozprowadzanie. Piekące bóle skóry głowy, mogą pojawić się na skutek przyjmowania pewnych leków. Często dzieje się tak, po długiej terapii suplementami diety. Bóle tego rodzaju, pojawiają się u niektórych osób, po zjedzeniu pewnych pokarmów.

Leczenie bolącej skóry głowy

W przypadku napięciowych bólów głowy, leczenie polega na wyeliminowaniu tytoniu, alkoholu, a także na zmianie trybu życia na mniej stresujący i bardziej zrównoważony. Ważna jest także kontrola pozycji głowy. Jeśli chodzi o piekącą skórę głowy, to leczenie jest o tyle trudne, że nie łatwo jest znaleźć przyczynę dolegliwości. Samo ustalenie, kiedy dokładnie pojawiła się dolegliwość, nie jest łatwe. Trudna jest też obserwacja objawów, ponieważ nasilają się one i łagodnieją na zmianę. Najlepiej zacząć od odstawienia dodatkowych i niepotrzebnych leków. Warto też zapytać lekarza, czy przepisane przez niego leki, mogą dawać takie objawy uboczne. Dobrze jest też zmienić szampon na preparat zawierający tylko i wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego.