Bielactwo wrodzone

Bielactwo wrodzone

Bielactwo jest swoistym schorzeniem skóry, objawiającym się zaburzeniami w jej zabarwieniu. Zaburzenia te są bardzo widoczne i praktycznie nie możliwe do usunięcia. Bielactwo nie jest groźne dla zdrowia, ale osoby nim dotknięte, czują znaczny dyskomfort, związany z odmiennym wyglądem. Bielactwo ma kilka postaci. Dwie najważniejsze, to bielactwo wrodzone i nabyte. Ta postać choroby, widoczna jest już w chwili przyjścia na świat. Choroba ta, jest dziedziczona w sposób autosomalnie recesywny. Innymi słowy, dziecko urodzi się z bielactwem, jeśli oboje z rodziców, przekażą mu po jednym nieprawidłowym genie. Bielactwo wrodzone ma dwie postacie. Jest to bielactwo uogólnione i częściowe.

Bielactwo wrodzone uogólnione

Bielactwo wrodzone uogólnione. Polega na braku komórek, odpowiedzialnych za zabarwienie skóry, tak zwanych melanocytów. Komórki te, powinny rozwinąć się w ciele, już w drugim miesiącu życia płodowego. Całkowity brak melanocytów, objawia się jednolicie białą skórą. Skóra noworodka jest biała, cienka i przezroczysta. Różowawy odcień, nadają jej tkanki, prześwitujące od spodu. Bielactwo wrodzone uogólnione, objawia się także białymi włosami, brwiami i rzęsami. Objawami dodatkowymi są tu światłowstręt, zmiany w siatkówce, oczopląs i zaburzenia psychiczne. Skóra osób chorych na bielactwo wrodzone uogólnione, jest bardzo wrażliwa na słońce. Bardzo łatwo czerwieni się, ulega poparzeniom, podrażnieniom i rogowaceniu. Bielactwo wrodzone uogólnione, objawia się także różowymi tęczówkami, czerwonymi źrenicami i bielactwem paznokci.

Bielactwo wrodzone, częściowe

Bielactwo wrodzone częściowe, jest dziedziczone w sposób dominujący, nieregularny. Innymi słowy, dziecko może być chore, jeśli nieprawidłowy gen, zostanie przekazany, tylko przez jedno z rodziców. Tu także zmiany widoczne są już przy urodzeniu. Różnica polega na tym, że zmiany nie obejmują całej skóry, a jedynie wybrane jej fragmenty. Najczęściej skóra jest bielsza, na drodze przebiegu dróg nerwowych. W tych właśnie miejscach, nie występują melanocyty – komórki wytwarzające barwnik. Zmiany skórne są widoczne w środkowej linii czoła. Bielactwo wrodzone częściowe, może objawiać się białymi brwiami i rzęsami. Choroba ta nie daje przebarwień na dłoniach i stopach. Niektórym postaciom bielactwa częściowego, towarzyszą zaburzenia wzroku lub słuchu. W zespole Mendego, mamy do czynienia z bielactwem częściowym i głuchoniemotą.