Bielactwo, przyczyny

Bielactwo, przyczyny

Bielactwo, to jedna z przypadłości skórnych. Należy ono do tej grupy zmian na skórze, które nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia. Mimo to, obecność ich jest bardzo odczuwalna i uciążliwa dla pacjentów. Bielactwo nie należy do schorzeń, które łatwo i szybko się leczy czy usuwa. Prawidłowość ta, dotyczy obydwu postaci tego schorzenia, czyli bielactwa wrodzonego i nabytego. Jak nie trudno zgadnąć, obie postacie choroby, różnią się od siebie momentem, w którym zauważa się je na skórze. Bielactwo wrodzone, pojawia się już w życiu płodowym i widoczne jest na ciele noworodka. Bielactwo nabyte, pojawia się później. Pierwsze objawy, obserwuje się w dzieciństwie, choć nie zawsze tak jest.

Objawy bielactwa

Głównymi objawami bielactwa, są zaburzenia w zakresie zabarwienia skóry. W zależności od postaci choroby – wrodzonej lub nabytej – zaburzenia te wyglądają różnie. Bielactwo wrodzone, objawia się bardzo białą skórą na całym ciele. Skóra jest bardzo jasna i przezroczysta. Czasami ma odcień różowawy, od widocznych spod niej naczyń krwionośnych. Bielactwo wrodzone, nazywane także albinizmem, objawia się także białymi włosami, oczopląsem i nie zawsze występującymi, problemami psychicznymi. Bielactwo nabyte, objawia się z początku małymi, a następnie coraz bardziej rozległymi, białymi plamami na całym ciele.

Przyczyny bielactwa

Bezpośrednią przyczyną bielactwa, jest zaburzenie pracy komórek, które odpowiedzialne są za ilość i rozkład barwnika skórnego, tak zwanej melaniny. W bielactwie wrodzonym, melanocyty praktycznie nie wytwarzają tego barwnika, dlatego skóra jest jednolicie biała. Białe są także brwi, rzęsy i włosy. W bielactwie nabytym, jest inaczej. Tu, bezpośrednią przyczyną choroby, jest zmniejszająca się z upływem lat ilość melaniny w skórze, a także nierównomierne rozłożenie tego barwnika. Dlatego, na ciele chorych, pojawiają się białe ogniska choroby, otoczone ciemnymi obwódkami. Ogniska te są coraz większe, aż rozlewają się po całym ciele. Przyczyna nieprawidłowej pracy komórek barwnikowych skóry, nie jest znana. Wiadomo tyle, że jest ona uwarunkowana genetycznie, ponieważ często się zdarza, że w jednej rodzinie, chorują przedstawiciele wielu pokoleń. Do dziś niewiadomo, który konkretnie gen, odpowiedzialny jest za wadliwą pracę komórek barwnikowych, powodującą bielactwo.