Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte

Bielactwo, to schorzenie skórne, które dotyczy jej koloru. Choroba ta nie ma większego wpływu na zdrowie, ma natomiast ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Najważniejszym objawem bielactwa są nierówności w zakresie zabarwienia skóry. Nierówności te, spowodowane są nieprawidłową pracą komórek, które wytwarzają barwnik skórny, melaninę. Bielactwo może mieć dwie postacie: wrodzoną i nabytą. Postać wrodzona, tak zwany alpinizm, objawia się bardzo białym kolorem skóry, jasnymi włosami i brwiami. Skóra jest śnieżno-biała i tak przezroczysta, że widać przez nią naczynia krwionośne i żyły. Za tę postać choroby odpowiedzialne są geny.

Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Na początku, obserwuje się niewielkie odbarwienia skórne. Odbarwienia te powiększają się z czasem i przekształcają w duże plamy. Plamy te są śnieżno-białe i poszarpane. Na brzegach wyraźnie widać ciemniejsze obwódki. Jak dotąd, nie udało się ustalić głównej przyczyny pojawiania się bielactwa nabytego. Jak dotąd, wiadomo tyle, że choroba ta, może być skutkiem gwałtownych wstrząsów psychicznych. U niektórych osób, bielactwo nabyte, pojawia się jako skutek poważnych urazów skóry, o charakterze mechanicznym. Istnieją rodziny, w których wiele osób choruje na bielactwo nabyte. To wskazuje na genetyczny charakter tego schorzenia.

Bielactwo nabyte, problemy

Największym problemem związanym z tym schorzeniem, jest konieczność zaakceptowania odmiennego wyglądu i defektu, który trudno ukryć. Bielactwo nabyte nasila się z biegiem czasu. Z drugiej strony, chorobę tę trudno i długo się leczy. Pacjenci z tą przypadłością, korzystają głównie z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Chodzi o to, by nauczyć się żyć z odmiennym wyglądem i czerpać satysfakcję z życia, pomimo defektu, którego nie można się pozbyć.

Bielactwo nabyte, pomoc medyczna

Osoby z bielactwem nabytym, sięgają po różnego rodzaju terapie, mające na celu minimalizację objawów chorobowych. Jedną z metod leczenia jest podawanie wysokich dawek sterydów. Dawki te zmniejszane są stopniowo. Innym rodzajem terapii, jest poddawanie zmian skórnych wywołanych bielactwem naświetlaniu lampami typu PUVA. Leczenie to zajmuje dwanaście miesięcy. Najbardziej rozpowszechnione, jest leczenie bielactwa nabytego, za pomocą maści i żeli, których składniki zmniejszają plamy lub łagodzą kontrast zmian.