Balon żołądkowy
Komu to potrzebne? Patrząc na ludzi otyłych, większość z nas od razu ocenia ich negatywnie. O, patrzcie jaki gruby, ten to musi jeść. Na pewno nie umie niczego sobie odmówić. A tyle się mówi o zdrowym odżywianiu się… Tymczasem, problem otyłości jest znacznie bardziej skomplikowany. Nie zawsze jest tak, że ktoś tyje, bo się objada. Nie zawsze jest też tak, że ktoś je ponad miarę, bo jest mu z tym dobrze. Istnieje coś takiego, jak problemy z odczuwaniem sytości. Łatwo powstrzymywać się od kolejnych kęsów jadła, gdy odczuwanie sytości jest prawidłowe. Nie zawsze jednak tak jest i wówczas przymus jedzenia jest silniejszy od rozsądku i woli. Balon żołądkowy stosuje się w przypadku osób, które żadną inną metodą nie są w stanie powstrzymać nadmiernego jedzenia.
Balon żołądkowy
Balon taki jest od lat stosowanym i skutecznym sposobem na redukcję głodu. Wprowadza się go do żołądka i pozostawia tam na pół roku. Czas ten musi wystarczyć na utratę nadwagi i na przyzwyczajenie się pacjenta do mniejszych porcji pokarmów.
Jak to działa?
Balonik wprowadzany do żołądka zrobiony jest z cienkiego silikonu. We wnętrzu balonu znajduje się powietrze lub sól fizjologiczna. Balon wypełnia część żołądka, dzięki czemu pojemność zbiornika na jedzenie się zmniejsza. Do mniejszego zbiornika mniej się mieści, a uczucie nasycenia pojawia się już po spożyciu bardzo małej porcji jedzenia. Balonik umieszcza się w żołądku metodą endoskopową, dzięki czemu nie ma potrzeby głębokiego znieczulania pacjentów i rozcinania powłok brzusznych.
Balon żołądkowy, efekty
Efektem sześciomiesięcznej kuracji jest odzwyczajenie pacjenta od dużych porcji jedzenia. Zaraz po zabiegu opracowuje się indywidualną dietę, która musi być stosowana do końca życia. Chudnięcie z balonem jest łatwe, bo po prostu organizm nie przyjmuje już tak dużych porcji jedzenia jak przed zabiegiem. Na początku są to jedynie niewielkie ilości posiłków płynnych, a i te mogą w pierwszych dniach, powodować dolegliwości, takie jak wymioty, nudności, wzdęcia i biegunki. Wszystko to wkrótce mija.
Balon żołądkowy, przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do takich kuracji są kłopoty z błoną śluzową żołądka (nadkwasota i choroba wrzodowa), a także choroby przełyku. Balonu żołądkowego nie stosuje się u osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Przeciwwskazaniem do takich zabiegów są także zaburzenia psychiczne.