Balon w żołądku
Nasz organizm potrzebuje energii, a czerpie ją z tego, co jemy. O tym ile i kiedy mamy zjeść, informuje nas część mózgu, odpowiedzialna za wysyłanie sygnałów o łaknieniu. U większości z nas, łaknienie jest proporcjonalne do pokarmowych potrzeb organizmu. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarza się, że na skutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych, łaknienie staje się o wiele większe, niż potrzeby organizmu. Wtedy mówimy o nadmiernym głodzie. Zaspokajanego przez wiele lat, nadmiernego głodu nie da się niczym powstrzymać. Nie da się też powstrzymać, towarzyszącego mu kompulsywnego jedzenia. Co więc można zrobić? Można na jakiś czas oszukać mózg. A oszukuje się go, zamieniając głód na poczucie nasycenia. Zamiana ta jest możliwa, gdy część, w której gromadzi się jedzenie, czyli żołądek, po przyjęciu bardzo małej porcji pokarmu, da sygnał mózgowi, że jest pełny. Aby tak się stało, umieszcza się tam balonik, który zmniejsza przestrzeń żołądka.
Balon w żołądku
Balon umieszczany w żołądku, to efektywna metoda eliminacji nadmiernego głodu. Balon pozostaje w żołądku przez pół roku, tyle bowiem trwa cała kuracja. Sam zabieg wszczepiania balona jest bezinwazyjny i nie wymaga usypiania pacjenta. Silikonowy balon umieszczany w żołądku, zawiera w sobie powietrze lub roztwór soli fizjologicznej. Balon zmniejsza pojemność żołądka, a skutkiem tego, po prostu nie da się dużo zjeść.
Balon w żołądku, efekty
Efektem takiej kuracji, jest wymuszona zmiana nawyków żywieniowych pacjenta. Zaraz po zabiegu, prawie nie da się jeść. Stopniowo, pacjent przyzwyczaja się do małych ilości jedzenia. W międzyczasie chudnie. W kuracji tego typu, nie chodzi tylko o to, by schudnąć, ale przede wszystkim o to, by umożliwić pacjentom zmianę bardzo utrwalonych i złych przyzwyczajeń, związanych z jedzeniem. Po półrocznej kuracji, balon usuwany jest z żołądka, a pacjent musi zachować nowy styl żywienia.
Jedzenie po zabiegu
Pierwsze dni po umieszczeniu balona w żołądku, to dni pokarmów płynnych. W drugim tygodniu terapii, dietetyk razem z pacjentem, układają program diety. Dieta ta obfituje w zdrowe, niskokaloryczne pokarmy. Musi być ona stosowana ściśle przez pół roku. Zaraz po zabiegu, jedzenie nie sprawia pacjentowi żadnej przyjemności. Zmniejszony żołądek, broni się przed przyjmowaniem czegokolwiek. Pojawiają się nudności, biegunki i wzdęcia.
Balon w żołądku, przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są choroby przełyku i wrzody żołądka.