Bakteryjne zapalenie pochwy, objawy
Bakteryjne zapalenie pochwy, to bardzo powszechne zjawisko. Mimo, iż jest ono tak powszechne, nie można powiedzieć, że nie jest groźne. Infekcja pochwy, to chwilowe zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, obecnej w miejscach intymnych. Siedliskiem tej flory jest gęsta ciecz, nazywana śluzem. Jeśli śluz zawiera zbyt dużo jakichś drobnoustrojów lub jest ich za mało, wówczas pojawia się zapalenie. Zapalenie pochwy wywołują bakterie, grzyby i pasożyty. Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej sprawia, że śluz przestaje w pełni chronić narządy intymne przed szkodliwymi drobnoustrojami.
Zapalenie pochwy, objawy
Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy, są na tyle zauważalne i uciążliwe, że nie da się ich zignorować. Na pierwszy plan, wysuwa się tu pieczenie i swędzenie pochwy i sromu. Jedno i drugie nasila się z czasem. Poza tym, pochwa i srom bywają zaczerwienione i podrażnione. To z kolei powoduje ból przy oddawaniu moczu. Ból pojawia się także przy stosunkach seksualnych. Bardzo nieprzyjemnym objawem bakteryjnego zapalenia pochwy, są zmiany, jakim poddaje się fizjologiczny śluz. Zmiany te dotyczą jego konsystencji, zapachu i barwy. Bezzapachowy i przezroczysty śluz, zmienia się w wodnistą lub serowatą ciecz, która wydziela nieprzyjemny zapach. Upławy towarzyszące bakteryjnemu zapaleniu pochwy, są białe, jasno żółte, zielonkawe lub krwawe.
Objawy zapalenia pochwy, wywołanego bakteriami beztlenowymi
Objawy infekcji pochwy, zależą od drobnoustrojów, które je wywołały. W przypadku infekcji wywołanych przez bakterie beztlenowe, charakterystycznym objawem jest rybi zapach upławów oraz ich biały lub szarawy kolor. Upławy te występują sporadycznie.
Objawy zapalenia pochwy, wywołanego drożdżakami
Jeśli za infekcję pochwy odpowiedzialne są grzyby z grupy drożdżaków, wydzielina z pochwy ma serowatą konsystencję. Pochwa swędzi i jest zaczerwieniona. Upławy są białe lub żółtawe.
Objawy zapalenia pochwy, wywołanego rzęsistkiem
Zakażenie pochwy, mogą wywoływać także pierwotniaki, jak na przykład rzęsistek pochwowy. Zakażenie takie, jest o tyle niebezpieczne, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Dopiero, gdy jest bardzo zaawansowane, objawia się wodnistą szaro-zieloną wydzieliną o nieprzyjemnej woni. Podczas badania ginekologicznego, lekarz stwierdza zaczerwienienie szyjki macicy.