Bakteryjne zapalenie pochwy, leczenie

Bakteryjne zapalenie pochwy, leczenie

Infekcja pochwy. Bakteryjna infekcja pochwy, jest tym, co najczęściej zmusza kobiety do odwiedzenia gabinetu ginekologicznego. We wnętrzu pochwy, wydzielana jest gęsta ciecz zwana śluzem. Ciecz ta ma odczyn kwaśny, Rolą śluzu, jest ochrona narządów rodnych kobiety, przed atakiem ustrojów, odpowiedzialnych za różne choroby. Infekcje pochwy, są wywoływane przez trzy rodzaje drobnoustrojów. Należą do nich bakterie, pasożyty i grzyby.

Infekcje pochwy, przyczyny

Infekcja pochwy ma miejsce wówczas, gdy naturalna równowaga bakteryjna tych okolic, zostaje zakłócona. Równowaga ta może ulec zakłóceniu w okresie menstruacji, na skutek odbytego stosunku seksualnego, na skutek nieprawidłowej higieny osobistej, a także w wyniku poronienia. Do zakażenia może dojść, także na skutek korzystania ze wspólnych ręczników lub szlafroków. Infekcjom tego typu, sprzyjają częste wizyty na basenach i częste korzystanie z toalet publicznych. Istnieją czynniki ryzyka infekcji pochwy. Należą do nich: częste zmiany partnerów seksualnych, nadmierna, bądź niedostateczna higiena miejsc intymnych, zabiegi ginekologiczne, a także korzystanie z antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych. Bakteryjne infekcje pochwy, pojawiają się szczególnie u kobiet, które miesiączkują nieregularnie lub korzystają z tamponów.

Infekcja pochwy, symptomy

Symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy, to przede wszystkim świąt i pieczenie pochwy. Obserwuje się też podrażnienia i zaczerwienienia sromu. Fizjologiczny śluz, zmienia się w upławy, które posiadają specyficzny kolor, zapach i konsystencję. Upławy są rzadkie lub bardzo gęste. Ich barwa może być biała, jasnożółta lub zielonkawa. Konsystencja upławów może być serowata. Infekcja pochwy, objawia się także bolesnością podczas oddawania moczu i stosunku.

Infekcje pochwy, leczenie

Zanim rozpocznie się leczenie infekcji pochwy, trzeba upewnić się co do tego, co ją wywołało. W tym celu, lekarz ginekolog pobiera próbkę śluzu, którą zanosi się do laboratorium. Po kilku dniach, odbiera się wynik, z którego wynika, czy za zakażenie, odpowiedzialne są bakterie, grzyby czy pasożyty. Na podstawie wyników badania, lekarz ginekolog, przepisuje środki zwalczające dany rodzaj drobnoustrojów. Zakażenie bakteryjne pochwy, leczy się środkami przyjmowanymi doustnie lub dopochwowo. Te ostatnie mogą mieć formę kapsułek, globulek lub kremów.